Masaż punktowy z leczeniem ciepłem – do czego służy urządzenie Venom GO?
Masaż punktowy z leczeniem ciepłem – do czego służy urządzenie Venom GO?

Masaż punktowy to jeden ze sposobów, który pozwala doraźnie radzić sobie z bólem. W fizjoterapii znane są różne formy masażu punktowego. Najpopularniejszą z nich jest rozluźnianie punktów spustowych, które mimo miejscowego występowania mogą generować objawy promieniujące do innych okolic.

U pacjentów, którzy mają ból ograniczony do określonego miejsca (np. po przesileniu) specjalista może zalecić wykonywanie w domu automasażu. Oprócz piłeczek dostępne są także specjalne urządzenia do punktowego masażu – przeczytaj o nowych możliwościach w fizjoterapii i autoterapii bólu miejscowego.

Kiedy stosować masaż punktowy?

Masaż punktowy to oddziaływanie terapeutyczne, najczęściej na miejsce o zwiększonym napięciu. Kojarzony jest zwłaszcza z terapią punktów spustowych – metodą pozwalającą rozluźnić nadmiernie napięte punkty w mięśniach lub w powięzi.

Masaż miejscowy stosowany jest także w okolicach, gdzie doszło do przeciążenia mięśnia. Odpowiednio wykonany, pozwala na zmniejszenie bólu. Najczęściej do takich dolegliwości, w których przydatny może okazać się masaż punktowy, dochodzi w obrębie pleców, mięśni uda, łydki i ramion. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą – specjalista, aby rozluźnić miejsca zwiększonego napięcia, może skorzystać z metod terapii manualnej i masażu, ale też z technik takich jak:

  • masaż piłeczką lub wałkiem z uchwytem

  • kinesiotaping

  • okłady.

Zazwyczaj działania w gabinecie fizjoterapeuty to jedno, a dla utrzymania efektów konieczne jest nauczenie pacjenta autoterapii. Dlatego nauka ćwiczeń domowych i automasażu to częsty element sesji rehabilitacyjnej.

Masaż punktowy i ciepło – działanie

Masaż punktowy może wykazywać jeszcze skuteczniejsze działanie, gdy zostanie połączony z termoterapią. Terapia ciepłem, podobnie jak masaż, pozwala rozluźnić nadmiernie napiętą okolicę. Ciepło sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne, którymi do bolesnego mięśnia zaczyna docierać więcej składników odżywczych, dzięki czemu łatwiej się on regeneruje.

Warto wiedzieć jednak, że ciepło jest korzystne w problemach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych, jednak nie zaleca się jego stosowania w nasilonych stanach zapalnych mięśni i stawów, a także w świeżych urazach (w takich sytuacjach korzystniejsza jest krioterapia i zimne okłady – po konsultacji z lekarzem).

Zastosowanie masażu i ciepła w fizjoterapii

Masaż i ciepło to dobrze znane czynniki, zwłaszcza z działu medycyny uzdrowiskowej. W sanatoriach, ale też w gabinetach rehabilitacyjnych i w SPA chętnie korzysta z działania ciepła i masażu w rehabilitacji:

  • po przeciążeniach (np. mięśni – pracą fizyczną lub pozycją siedzącą)

  • po kontuzjach (w tym sportowych) na etapie usprawniania po zdjęciu unieruchomienia (bezpośrednio po kontuzji korzysta się z terapii zimnem)

  • problemów ze ścięgnami i więzadłami

  • w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa

  • fibromialgii i innych niezapalnych chorób reumatycznych.

Ciepło i masaż są chętnie wykorzystywane także przez fizjoterapeutów sportowych, w tym w pracy z osobami przetrenowanymi.

Czym jest i jak działa Venom GO?

Jedną z nowości w działaniu miejscowym na bolesne mięśnie jest punktowy masażer Venom GO. Może być on przydatny zwłaszcza dla osób aktywnych, w różnych dyscyplinach sportowych. Venom GO generuje nie tylko wibracje do masażu (w 3 stopniach do wyboru), ale też ciepło (do ustawienia jest jedna z trzech temperatur).

Przyrząd umieszcza się na skórze za pomocą samoprzylepnych podkładek. Jest to wygodne nie tylko będąc w ruchu, ale też w pracy.

Mając dolegliwości przeciążeniowe mięśni, warto skonsultować się ze specjalistą i przeanalizować z nim możliwości domowego wsparcia rehabilitacji. Podobnie sportowcy – wraz z fizjoterapeutą sportowym warto zastanowić się, czy w danym przypadku taki przyrząd będzie przydatny do wsparcia terapii i ustalić wspólnie ze specjalistą parametry zabiegu (moc wibracji, temperaturę, czas i częstotliwość korzystania z urządzenia).

masaż punktowy venom go

Masaż punktowy i ciepło w usprawnianiu – podsumowanie

Podsumowując, działanie masażem i ciepłem na bolesne, mocno napięte mięśnie jest ważną częścią fizjoterapii w sporcie, ortopedii, a także w przeciążeniach pracą przy komputerze lub pracą fizyczną. Dobierając metodę domowego radzenia sobie z takimi dolegliwościami, warto skonsultować się z lekarzem i z fizjoterapeutą. Specjalista dobierze odpowiednie metody rozluźniania mięśni, nauczy automasażu i korzystania z przyborów pomocniczych w domowej autoterapii.

punktowy masażer venom go

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl