Normatec dla osób chorych przewlekle
Normatec dla osób chorych przewlekle

Urządzenie do drenażu limfatycznego jest bardzo przydatne w przebiegu różnych chorób. Przynosi wiele korzyści zwłaszcza u osób ze skłonnością do obrzęków. System Normatec pomoże zapobiegać gromadzeniu się chłonki, drenować już powstałe przesięki, a także przeciwdziałać nawrotom problemu. Dlatego bardzo korzystne jest posiadanie w domu takiego sprzętu, który usprawni obieg płynów i jest intuicyjny w obsłudze.

 

Normatec – zastosowanie w chorobach przewlekłych

System do mechanicznego drenażu limfatycznego sprawdzi się w wielu problemach zdrowotnych, do których należą m.in.:

 • stany po mastektomii i innych zabiegach onkologicznych
 • obrzęki po usunięciu węzłów chłonnych (najczęściej w wyniku nowotworu)
 • cukrzyca
 • zaburzenia krążenia obwodowego
 • choroby metaboliczne
 • zaburzenia hormonalne
 • otyłość
 • zaburzenia pracy tarczycy
 • niewydolność wątroby
 • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek.

W tych chorobach często dochodzi do przesięku limfy, która produkowana w zbyt dużej ilości i system naczyń chłonnych, z powodu niewydolności nie jest w stanie jej dobrze drenować. W takich przypadkach pojawiają się poszerzenia obrysów całych kończyn lub okolic nadgarstków i dłoni, a także łydek i stóp. Do terapii obrzęku przy takich objawach stosuje się różne metody. Należą do nich:

 1. leki usprawniające krążenie chłonki
 2. rehabilitacja

NORMATEC_HIP_KENNEDY_BASHAM_B_04166_PRO

W ramach działań fizjoterapeuty najczęściej wykonywany jest drenaż limfatyczny. Aby korzystać z drenujących technik manualnych, należy dojeżdżać do gabinetu rehabilitacji, co nie zawsze może odbyć się codziennie. Nie każdy chory ma też możliwość skorzystania z pobytu w sanatorium, gdzie specjaliści pracują metodami kompleksowej terapii obrzęku. Jednak drenaż można stosować też w warunkach domowych, dzięki wykorzystaniu urządzenia Normatec. Jest to sprzęt bardzo wygodny w obsłudze, który wspomaga obieg limfy:

 1. W obrębie nóg – zwłaszcza u osób z usuniętymi węzłami chłonnymi pachwinowymi. Zdarza się to np. u kobiet po operacjach ginekologicznych, a u mężczyzn w nowotworach prostaty. Opuchlizna kończyny dolnej może powstać także po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów układu moczowego. Inną przyczyną gromadzenia się wysięku jest współwystępowanie żylaków. W ich przebiegu poszerzenie obrysów kostki lub łydki nasila się najczęściej w czasie upałów. Obrzęki nóg występują też po ortopedycznych operacjach bioder, kolan, a także stawów skokowych. Dzieje się tak zwłaszcza we wczesnym etapie pooperacyjnym, gdy pacjent jeszcze nie może normalnie funkcjonować i poruszać się po mieszkaniu. W tym czasie, oprócz innych metod przeciwdziałania wysiękowi, takich jak np. ułożenie kończyny wyżej i zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia, warto wykorzystać też system do mechanicznego drenażu limfatycznego. Przed skorzystaniem z takiego urządzenia pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać siłę kompresji, a także czas trwania i częstotliwość powtarzania zabiegu.
 2. W obrębie rąk, gdzie obrzęki pojawiają się zwłaszcza u kobiet po mastektomii, a także po operacjach usunięcia tarczycy. Poszerzenia obrysów dotyczą najczęściej dłoni i przedramion, ale mogą także rozejść się na całą kończynę. Wysięki zdarzają się też po zabiegach operacyjnych, zwłaszcza dotyczących stawu barkowego i łokciowego, a miejscowo również po chirurgii nadgarstka.

NORMATEC-rekawy-do-regeneracji-konczyn-gornych-blog 

Normatec w użytku domowym

System Normatec może być wykorzystywany w warunkach domowych u osób, którym lekarz zezwolił na wykonywanie mechanicznego drenażu limfatycznego. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie wraz z mankietami (rękawami, nogawkami lub spodenkami), w których trzeba umieścić objęte obrzękiem kończyny. Zaleca się przyjęcie wygodnej pozycji, z wyprostowaną i podpartą ręką lub nogą. Może być to pozycja leżąca, a także siedząca, przykładowo na kanapie. Kolejnym krokiem jest wybranie na panelu zaleconego przez lekarza stopnia kompresji. Zaznaczyć należy także czas trwania zabiegu. Urządzenie stosowane w ten sposób może zmniejszyć odkładanie się limfy, usprawnić jej obieg oraz poprawić wygląd kończyn.

normatec-akcesoria-rekawy-regeneracyjne-drenaz

normatec-pulse-2.0-drenaz-limfatyczny

normatec-pulse-pro-nowe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl