System Normatec w gabinecie fizjoterapeuty - zalety drenażu mechanicznego
System Normatec w gabinecie fizjoterapeuty - zalety drenażu mechanicznego

System Normatec jest bardzo przydatnym sprzętem w gabinetach fizjoterapeutycznych, gdyż w praktyce rehabilitacyjnej każdego dnia pojawia się osoba, u której występuje obrzęk i okazuje się konieczne wykonanie drenażu limfatycznego. W takich sytuacjach można pomóc pacjentowi, stosując m.in. specjalistyczne urządzenia. Warto zapoznać się z cechami urządzenia do terapii obrzęków i regeneracji, aby móc za jego pomocą poszerzyć swoją ofertę. 

 

Drenaż mechaniczny - możliwości wykorzystania

 

W  warunkach gabinetowych system Normatec może spełniać wiele funkcji. Sprawdzi się, gdy pojawi się pacjent z problemem:

  1. ortopedycznym, który jest związany z występowaniem obrzęków:
  • w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, z gromadzeniem się wysięku (dotyczy to najczęściej stawu kolanowego).
  • po zabiegach artroskopowych i innych z zakresu chirurgii ortopedycznej.

Tego rodzaju procedury wiążą się zazwyczaj z wystąpieniem obrzęku wokół operowanego stawu. Szczególnie jest to wyrażone po zabiegach usunięcia łąkotek  i plastyki więzadeł. Na wczesnym etapie pooperacyjnym, gdy jeszcze wiele metod fizjoterapii jest przeciwwskazanych, warto wspomóc pacjenta regeneracją z zastosowaniem systemu Normatec. Pozwoli to usprawnić krążenie płynów w operowanej kończynie. 

  • po endoprotezoplastyce stawu kolanowego i biodrowego

      2. onkologicznym, a zwłaszcza:

  • kobiety po mastektomii - zabieg ten jest bardzo często przyczyną występowania obrzęków w obrębie kończyny górnej. Jest to szczególnie wyrażone wtedy, gdy usunięte zostają także pachowe węzły chłonne, co sprawia, że układ limfatyczny pracuje w wolniejszym tempie. Takie pacjentki zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych, aby wspomóc drenaż nagromadzonych płynów. Oprócz technik  manualnych warto wspomagać taką osobę drenażem mechanicznym. Jednak w przypadkach onkologicznych zawsze należy pamiętać, aby zgodę na każdy zabieg fizjoterapeutyczny wydał lekarz prowadzący.
  • osoby po usunięciu pachwinowych węzłów chłonnych

Ma to miejsce na przykład z powodu operacji ginekologicznych. Może wtedy wystąpić duży obrzęk kończyny dolnej. Z tego powodu pacjenci potrzebują pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach sprawdzi się system Normatec, który w sposób mechaniczny drenuje nagromadzone wysięki.

       3. hormonalnym lub metabolicznym

 Szczególnie często obrzęki dotyczą chorujących na cukrzycę i pojawiają się zwykle w obrębie kończyn dolnych, a także w okolicach nadgarstków. Zdarza się, że problem dotyczy zarówno rąk, jak i nóg. W takich przypadkach manualny zabieg drenażu dla każdej kończyny dolnej z osobna mógłby spowodować, że wizyta w gabinecie przedłużałaby się, generując opóźnienia. Szybciej taki drenaż można wykonać z systemem Normatec, który opracowuje równocześnie obie kończyny dolne. Pozostały czas można wykorzystać np. na instruktaż postępowania domowego, ergonomii lub ćwiczeń.

       4. intensywnych treningów i przetrenowania (są to zwykle sportowcy, jako grupa, która często trafia do gabinetów fizjoterapeutycznych w celu wspomagania regeneracji). 

/userdata/public/assets//46_NORMATEC_ARM_STUART_SCHOLTEN_B_04230

 

Zalety wykorzystania drenażu mechanicznego w gabinecie

 

System Normatec wspomoże pracę każdego fizjoterapeuty, a do najważniejszych plusów korzystania z niego należą:

  • Oszczędność czasu w porównaniu z drenażem manualnym. Ręczne opracowanie obrzękniętych okolic trwa dłużej i składa się z powtarzania określonych sekwencji. To sprawia, że niewiele minut zostaje na pozostałe procedury w gabinecie. Dzięki wykorzystaniu systemu Normatec, gdy urządzenie będzie pracowało, fizjoterapeuta może zrobić np. pokaz ćwiczeń do wykonywania w domu. Cały ten czas jest w 100% poświęcony pacjentowi, podczas gdy przy zajętych rękach drenażem manualnym nie sposób zademonstrować przykładowych zaleceń.
  • Możliwość wspierania terapii pacjentów przez fizjoterapeutę lub masażystę, którzy nie szkolili się dodatkowo/podyplomowo z drenażu ręcznego. Wtedy terapię obrzęku można w skuteczny i wygodny sposób wykonać mechanicznie. Z takiej formy wspomagania leczenia w gabinecie może skorzystać każdy fizjoterapeuta. 
  • Drenaż limfatyczny to jeden z nielicznych zabiegów, jakie można zaproponować pacjentowi na wczesnych etapach usprawniania. Są to chwile, kiedy pacjent jeszcze nie może wykonywać niektórych ćwiczeń, a konkretne procedury manualne mogą być wskazane dopiero w późniejszym okresie. W tym samym czasie jednak na pierwszy plan wysuwa się obrzęk. W tych sytuacjach, poza delikatnymi sposobami wspomagania, takimi jak np. kinesiotaping, bardzo dobrze sprawdzi się system Normatec.

 

Wszystkie te zalety sprawiają, że warto rozważyć wyposażenie swojego gabinetu w system do drenażu mechanicznego. Przyniesie on wiele korzyści w codziennej praktyce zawodowej, ułatwi pracę fizjoterapeuty oraz poskutkuje dobrymi efektami leczenia pacjenta.

 

/userdata/public/assets//_wdd-normatec-pulse-pro-nowe
 /userdata/public/assets//wdd-normatec-pulse-2.0-drenaz-limfatyczny
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl